Így készül az élő, zöld falfirka 7 lépésben!
Kortárs művészek rájöttek, hogy az utcai műalkotások nemcsak a szemnek tetszhetnek, de megérinteni is kellemes lehet azokat. Főleg, ha az adott alkotás selymesen puha, így arra ösztönöz bennünket, hogy újra és újra megsimogassuk.
Ilyen az élő moha felhasználásával készült graffiti, amelynek egyik legelőnyösebb tulajdonsága, hogy teljesen környezetbarát, mivel nem szükséges hozzá aeroszolos festékszóró spray; a “festmény” frissen tartásához mindössze víz szükséges. Aki maga is szívesen kipróbálná a mohagraffiti elkészítését, annak mindjárt itt is egy egyszerű recept.
Természetesen nagyon fontos a megfelelő helyszín kiválasztása, azaz csakis olyan felületet válasszunk, ahol biztosan nem ütközik jogszabályba a graffitizés.
A szükséges hozzávalók
- 3 bögre tiszta, földmentes moha
- 2 bögre író vagy 2 bögre natúr (élőflórás) joghurt
- 2 bögre víz vagy sör
- 1/2 evőkanál cukor
- kukoricaszirup (opcionális)
- olyan fakanál vagy keverőkanál, amelyet más célra már nem kívánunk használni
Elkészítés
1. Gyűjtsünk mohát
Gyűjtsünk össze annyi mohát, amennyit tudunk járdák repedéseiből, nyirkos téglákról stb. Az erdei fák törzsén megtelepedő mohafajták rendszerint nem alkalmasak erre a célra, így ezeket célszerű háborítatlanul hagynunk. Azzal számoljunk, hogy amennyiben a lakóhelyünk környékén, ahová a mohagraffitit tervezzük, a kedvezőtlen klímaviszonyok miatt nem található a természetben moha, nagy eséllyel a falra felvitt alkotásunk sem lesz túl hosszú életű.
2. A moha előkészítése
A mohát öblítsük le tiszta vízzel, hogy ne legyen földes.
3. A moha feldarabolása
A mohát szedjük szét kisebb darabokra. Tegyük a darabokat egy turmixgép keverőtáljába.
4. A mohamix elkészítése
Adjuk hozzá a mohához az írót/joghurtot, vizet/sört, valamint a cukrot. Az elegyet keverjük homogén masszává. A cél, hogy a kész keverék állaga festékszerű legyen.
Ha a keverék túl folyósra sikerülne, adjunk hozzá annyi kukoricaszirupot, amíg el nem érjük a kívánt sűrűséget.
5. A mohamixet töltsük vödörbe
A mohamixet töltsük át egy vödörbe, még egyszer keverjük meg.
6. Vigyük fel a mohagraffitit
Festőecsettel fessük fel a falfelületre a kívánt mintát vagy feliratot.
7. Gondozzuk a mohagraffitit
Ha egy mód van rá, rendszeresen járjunk vissza a mohagraffitihez és szórófejes flakonból permetezzük meg vízzel, hogy a moha növekedni tudjon, és az alkotás szép üde zöld maradjon. Ez különösen fontos csapadékmentes időben. Szükség esetén vigyünk fel még egy réteg mohamixet.