Kisképzős diák alkotásából készült tapéta kerül a Bolyai Gyermekotthon falára.
A művészet összekapcsol, segít megérteni egymást, közös otthonunkká teszi a világot – üzeni az a különleges tapéta, amely mostantól a hűvösvölgyi Bolyai Farkas Gyermekotthon falát díszíti és amelynek mintáját a KISKÉPZŐ diákjának alkotása adja. A Canon Magyarország által elindított projekt keretében egyszerre szépülhet a gyermekotthon, kapcsolódhatnak egymáshoz az intézmény lakói és a kisképzős diákok. Az együttműködés célja, hogy az intézmény közös terei az ott élő gyerekek bevonásával és művészetterápiás eszközök segítségével váljanak otthonosabbá.
Egyedi tapéta került a Bolyai Farkas Gyermekotthon egyik közösségi terének falára a gyermekotthon, a KISKÉPZŐ (Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégium) és a Canon Magyarország együttműködésének köszönhetően. A 2,5-szer 2,5 méteres felületen Eigner Marcell Maxim, a KISKÉPZŐ bőrszakos diákjának iparművészeti alkotásaiból – egy cipő és egy kalap részleteiből – készített különleges hangulatú montázs jelenik meg.
Átjáró a művészetbe
A tapéta – „keletkezéstörténetéből”, a fal többi részétől elütő, ahhoz mégis szervesen kapcsolódó jellegéből, méretéből és üzenetéből adódóan – egyfajta kapu érzetét kelti, amely a művészet és a művészet adta lehetőségek világába vezet át. A projekt ugyanis csak kezdete a három résztvevő közötti együttműködésnek, amelynek lényege, hogy a gyermekotthon művészeti és művészetterápiás eszközök segítségével váljon otthonosabbá.
„A művészet és a segítő munka sokféleképpen találkozhat egymással. Ez a projekt is egy lehetőség a találkozásra – mondta el Hossala Tamás művészetterápiás pedagógus, az otthon nevelője a tapéta átadásán. – A gyermekotthonban rendszeresen tartunk művészeti élménypedagógiai és művészetterápiás foglalkozásokat, ezekhez kapcsolódva, ebbe a folyamatba integrálódva fogadtuk nagy örömmel a Canon felajánlását és a művészeti képzésben fejlődő fiatalok részvételét. A most induló projekt keretében létrejövő alkotások a közösségi terekben és a fiatalok személyes tereiben lesznek elhelyezve.”
A küldetés: élménymegosztás
Az ötletgazda Canon Magyarország számára fontos küldetés a minket körülvevő világ megismerése, megismertetése. Az élménymegosztáson alapuló összekapcsolódás. „Ebben benne van a rögzítés, a fényképezés, amellyel leggyakrabban azonosítják a vállalatot, de ezen túl a különböző nyomtatási eljárásokkal közzétett alkotások is, legyen az fotó vagy grafika. A valóságot és a művészi megnyilvánulásokat mindig nagy felbontásban mutatja meg a Canon, hogy az apró finom részletekre is kiterjedhessen a figyelem – mutatott rá Oláh Viktória, a Canon Magyarország Vállalti és marketing kommunikációs vezetője az eseményen. – Számos alkalommal segítjük a fiatalokat a kifejezőkészség fejlesztésében és eszközöket biztosítunk számukra, hogy elmondhassák a történetüket. Ez a projekt különösen kedves számunkra, hiszen egyszerre teremthetünk lehetőséget a gyerekeknek az önmegvalósításra, egymás megismerésére és arra, hogy még inkább kapcsolódni tudjanak a környezetükhöz, még inkább az otthonuknak érezhessék azt.”
Mindehhez alkalmas eszközt és felületet jelent az a különleges nyomtatási eljárással készülő tapéta, amely bármilyen kép nagy felbontású megjelenítésére alkalmas és amely az UV-gél technológiának köszönhetően nagyon biztonságos, így különösen alkalmas szociális, oktatási és egészségügyi intézmények díszítésére.
Az UV csodája
A hagyományos tapétáknál a nyomtatási szélesség korlátai miatt ismétlődik a mintázat. A digitális nyomatok lehetővé teszik, hogy szó szerint „a kereteken kívül”, kreatív módon gondolkodjunk és a különféle vizuális alkotásokat ily módon hozzuk testközelbe. Így válhatott egy tapéta mintájává egy bőrcipő és -kalap részleteiből készített montázs.
Az otthonban felhelyezett tapéta nyomtatására használt Canon Colorado 1650 tekercses nyomtató egyedi struktúrájú, különleges nyomathordozókat kezel, ennek köszönhető, hogy a végeredmény abszolút élethűen adja vissza az eredeti hordozófelület – a bőr – struktúráját.
Néhány nyomtatási technológia a hő segítségével szárítja a festéket a tekercseken, ami torzíthatja a nyomathordozót. Az 1650-nél a folyamat során UV LED fény hatására a tinta 28-33 Celsius fok közötti állandó hőmérsékleten térhálósodik. Ez nem változtatja meg a papír/tapéta/vinyl mechanikai tulajdonságait, így a tapéták egymás mellé illesztése tizedmiliméter pontossággal történik. Továbbá, az UV-gél festék a térhálósodás után strapabíró, karcálló, és a nyomat vízzel, illetve háztartási tiszítószerekkel egyaránt tisztítható. Az UV-gél technológia használatával nem történik gázkibocsátás, így a tapéta nyomtatás után azonnal utófeldolgozható és szállítható.
A különleges tapéta átadásán a Canon Magyarország egy nyomtatóval és kreatív foglalkoztatókkal is meglepte az otthon lakóit.