Virágos összeállítások, amik otthon is elkészíthetők.
Színes, csillag alakú fellevelével a mikulásvirág ünnepi köntösbe bújtatja az adventi koszorút, a naptárat, de bármilyen más virágos kreációt is. A növény vágott változata, illetve mini verziója különösen jó választás, ha kreatívkodni támad kedvünk. A Stars for Europe (SfE) szakértői olyan adventi dekorációkat mutatnak be, amik többféle stílust megidéznek és az elkészítésük is rendkívül egyszerű.
Modern koszorúk színes mikulásvirággal
Egyszerű, de nagyszerű: ez az adventi dekoráció igazán könnyedén elkészíthető. Annyi csupán a teendőnk, hogy ültessünk tele egy tálat több színes mini mikulásvirággal, rögzítsünk benne négy gyertyát, majd tegyük a koszorút egy világos, hidegtől és huzattól védett helyre. Fontos, hogy a mini mikulásvirágot rendszeresen öntözzük, lehetőleg felülről. Tipp: A tál alján elhelyezett vízelvezető réteg megvédi a növényt a túlvizesedéstől.
Hagyományos karácsonyi dekoráció modern elemekkel: Egy saját készítésű, habgyűrűn alapuló koszorún csodásan mutat a vágott mikulásvirág, az eukaliptusz és a színes rénszarvasmoha (Cladonia rangiferina).
Ha még díszesebbé szeretnénk tenni, használhatunk mesterséges bogyókat és gallyakat is. Pasztellkék színű csavart kúpgyertyákkal párosítva ez a skandináv stílusú dizájn bármelyik helyiséget feldobja. Fontos: Alaposan áztassuk be a habszivacsot, mielőtt a vágott mikulásvirágot rátennénk.
Természet ihlette koszorúk mikulásvirággal
A meleg terrakotta, lazac és vörös árnyalatokban pompázó, nem mindennapi koszorú egyszerre kifinomult és rusztikus. Ennek a természetes asztaldísznek az elkészítéséhez erősítsünk négy gyertyatartót egy szalmakoszorú-kerethez, és forró ragasztóval rögzítsünk köré kis terrakotta cserepeket.
A cserepek közé illesszünk szárított rózsákat és fenyőtobozokat. Utolsó lépésként tegyünk a díszre néhány mini mikulásvirágot, kiegészítve némi szárított banksiával és cukorcserjével, végül pedig helyezzük el a kúpgyertyákat a gyertyatartókban.
Egyszerre hagyományos és modern, rusztikus, skandináv stílusú adventi koszorú, aminek fő alkotóeleme a piros mikulásvirág és a toboz. Ez a természetes dekoráció néhány egyszerű lépésben elkészíthető.
Először tegyük a tobozkoszorút egy tányérra vagy egy sekély tálba. A koszorú készen is megvásárolható, de saját magunk is elkészíthetjük a díszt. Ha így teszünk, szükségünk lesz egy szalmakoszorú-alapra, tobozokra és ragasztópisztolyra. A koszorúalapra rögzítsük a négy gyertyatartót, majd cserepestül tegyük a mini mikulásvirágot a koszorú közepére. Hogy még szebb legyen a végeredmény, dobjuk fel a díszt néhány fenyő- és lucfenyőággal, utolsó lépésként pedig tegyük a gyertyákat a tartóikba.
Elegáns, fehér- és aranyszínekben pompázó koszorú
Ennek a koszorúnak az aranyszínű fém gyertyatartó, a krémszínű vágott mikulásvirág, az eukaliptusz és az akác (Acacia Baileyana) biztosít különleges megjelenést. A vágott mikulásvirág vízzel töltött kémcsövekben kap helyet, amiket dróttal rögzítettek a fémkerethez.
A következő ünnepi összeállítás alapja egy aranyszínű fém gyertyakeret, amiben helyt kapott néhány krémszínű mikulásvirág és több aranyszínű karácsonyi dísz. Ezeket egészíti ki négy fehér gyertya és a masnik. Tipp: Érdemes kibélelni a gyertyakeret alját mohával. Ez befedi a növénycserepeket és a felesleges vizet is felfogja.
Egy kis magasítással olyan koszorút is készíthetünk, ami messzebbről szemlélve olyan, mintha lebegne. A krémszínű mikulásvirággal, fenyőágakkal, aranyszínű gömbökkel és csavart gyertyákkal díszített adventi koszorú bármelyik szoba káprázatos dísze lehet. Egyedülálló hatást kelt a koszorúról kokedámaként lelógó vágott- és mini mikulásvirágok kombinációja. A kokedáma elkészítéséhez vegyük ki a mini mikulásvirágot a cserepéből, tekerjük be a gyökérlabdát mohával, és rögzítsük a helyén vékony, aranyszínű dróttal. Tipp: A gyökérlabdát alaposan öntözzük meg a csomagolás előtt. A későbbiekben óvatosan, felülről locsoljuk a mini mikulásvirágot, vagy rendszeresen vegyük ki a mohagolyókat, és rövid időre tegyük őket langyos vízzel teli edénybe, hogy felszívhassák azt.
Sütőtálca és mikulásvirág, avagy egy kreatív dísz-duó
Ha feldobnánk egy csavarral a klasszikus karácsonyi dekorációt, kiváló alternatíva az upcycling! Ennek az ünnepi összeállításnak az alapja egy muffin tálca, amiben több piros mini mikulásvirág kap helyet, adventi gyertyákkal (a boltokban kapható kész szett, nyomtatott számokkal), karácsonyi gömbökkel, tobozokkal és apró fenyőágakkal kiegészülve. Egy csipetnyi kreativitással ez az egyszerű konyhai kiegészítő pillanatok alatt a hagyományos koszorú modern alternatívája lesz. A dísz elkészítése ideális gyermekprogram lehet, emlékezetes közös élményt teremtve az ünnepi szezonban, de egyedi ajándéknak is tökéletes egy szerettünk számára.
Szükséged lesz egy 12 darabos muffinsütő tepsire, gyurmára, ragasztópisztolyra és ragasztópálcikára, négy különböző méretű piros oszlopgyertyára, négy piros mini mikulásvirágra, metszőollóra, mohára, fenyőágra, tobozokra és karácsonyi díszekre, például kis gömbökre és aranyszínűre festett mini tobozokra. Szükség esetén néhány virágkötészeti drótot is használhatunk a dekorációk rögzítéséhez.
Így készítsük el:
1. lépés: A 12 formából négyet töltsünk meg félig agyaggal, és nyomjuk bele az adventi gyertyákat.
2. lépés: Óvatosan vegyük ki a mini mikulásvirágot a cserepéből, és ültessük át az egyik muffin formába. A másik három mikulásvirággal is tegyük ezt.
3. lépés: Fedjük be a földet és az agyagot mohával.
4. lépés: Töltsük meg a maradék négy formát mohával, és díszítsük a gyertyák és a növények közötti részeket fenyőággal.
5. lépés: Dobjuk fel az összeállítást tobozokkal, aranyszínű minitobozokkal és karácsonyi díszekkel. Tipp: Ha szükséges, forró ragasztóval vagy drótokkal rögzítsük őket, hogy semmi se mozduljon el a helyéről.
Alternatív adventi koszorú ötletek bögrékkel és csészékkel
A klasszikus koszorú modern alternatívája ez az adventi dekoráció, aminek főszereplője a mikulásvirág, és néhány csésze vagy bögre. Ez az újrahasznosított összeállítás éppen egyszerűségével tűnik ki az ünnepi díszek tömegéből. Négy fehér csészét drótból készült számokkal díszítettek, amikben néhány mikulásvirág és négy gyertya kapott helyet, utolsó simításként pedig növekvő sorrendbe állították a dekoráció elemeit. Tipp: egy kis agyag a csészék alján megtartja a gyertyákat a helyükön. A számokat vastag drótból fogóval formázzuk meg, és a helyükre erősített, a talajba szúrt drótokkal rögzítsük.
A csészéket is felhasználó ünnepi dekoráció, hasonlóan a bögrés változathoz, szintén pillanatok alatt elkészíthető. Kell hozzá mini mikulásvirág, 4 darab gyertya, és természetesen 4 csésze és bögre. A mikulásvirág piros fellevelei és a zöld edények közötti kontraszt, valamint a különböző bögreformák teljesen más látványt nyújtanak, mint a négy fehér bögrével készült elrendezés. A házi készítésű adventi dekorációt a lakás egy világos, meleg, huzattól védett részére tegyük! A mini mikulásvirágot rendszeresen, kis adagokban öntözzük meg felülről, hogy ne ázzon el a gyökere.
Adventi naptár vágott mikulásvirággal
Ebben a házi készítésű adventi naptárban a meglepetések 24 gondosan becsomagolt kartondobozban vannak, amiket karácsonyfa alakban rendeztek el egy polcon. A csomagolópapír, a színes szalagok, a fenyőágak és a kis csövekbe, majd a dobozokra helyezett vágott mikulásvirágok, dekoratív hatást keltenek. A fa tetejére egy élénkpiros, vágott mikulásvirágot helyeztek, vízzel teli kémcsőbe, amit a falhoz erősítettek. Tipp: Ha szükséges, használjunk forró ragasztót, hogy a szerkezet ne omoljon össze.
Ha kerülnénk a karácsonyfa formát, ez az arany- és krémszínekben pompázó adventi naptár igazán elegáns összhatást kelt. A meglepetéseket 24 gondosan becsomagolt, számozott csomagban találjuk, amiket négyzet alakba rendeztek. A visszafogott csomagolópapír, a szalagok, a fenyőágak és a krémszínű mikulásvirág teszi ezt az összeállítást felettébb elegáns dísszé az ünnepi időszakban. Tipp: Ha az ajándékokat egy deszkára rögzítjük, az adventi naptárat fel is akaszthatjuk.
A mikulásvirág vágva
A mikulásvirág vázában is nagyszerűen mutat, ráadásul hosszú ideig megmarad. Friss vízben vagy áztatott virághabban a vágott mikulásvirág szárak körülbelül két hétig kitartanak. Közvetlenül a vágás után a szárvéget néhány másodpercre tegyük forró vízbe (kb. 60 °C), majd azonnal merítsük hideg vízbe.
További információért és mikulásvirágos dekorációs tippért keresd fel a https://starsforeurope.com/hu/ oldalt.