Kitalálod, miből készültek?
Durni Gabriella saját maga, újrahasznosított dobozokból és otthon fellelhető anyagokból készítette ezeket a szép lámpásokat, melyekre hosszú ideje vágyott. Az alábbiakban Gabriellától tudhatjuk meg a készítés részleteit.
Régóta szerettem volna lámpást csinálni a saját magam által készített látványkandallónkra. Az elképzelés megvolt, csak azt nem tudtam, milyen anyagból készüljön. Az újrahasznosítás előnye, hogy kevés anyagi befektetéssel tudok újat alkotni. A lámpás jelenlegi formája menet közben alakult attól függően, hogy mit találtam itthon.
Amire szükség volt:
- bármilyen karton,
- gyümölcsleves vagy tejes doboz,
- dekorgumi,
- levegőre száradó gyurma,
- ragasztópisztoly,
- papírragasztó,
- papírtörlő,
- akrilfesték,
- kevés fonál és
- eszközök: ceruza, ecset, vonalzó, olló, sniccer.
Így készült:
A lámpás aljához és tetejéhez megfelelő méretre vágtam a kartont, a tetszőleges méret eléréséhez 4-5 lapot összeragasztottam, majd az oldalát is körbe vontam. Az aljához két különböző méretet használtam és egyet a tetőhöz.
A hasáb formájú gyümölcsleves dobozt méretre vágtam. A belsejébe fekete dekorgumit ragasztottam, mivel a fémes felületet nem fogja be a festék és hozzáférni is nehézkes. Lezártam a dobozt és ezzel készen is volt az alap.
A hasábot és az összeragasztott kartonlapokat decoupage technikával bevontam papírtörlővel, a vastagságától függően akár több rétegben. Teljes száradás után ez jobb tartást biztosít, könnyebb festeni, és mivel a vékonyabb törlő beráncosodik, mintát is ad neki.
Míg száradt, egy üdítős flakon felső részét levágtam, száját betekertem fekete fonallal és ezt is bevontam papírtörlővel.
Ablakot vágtam a hasáb minden oldalára, összeállítottam a lámpásomat és lefestettem fekete akril festékkel.
Egy szilikon sablon segítségével levegőn száradó gyurmából virágot és leveleket formáztam, amelyeket ráragasztottam a lámpásra. Száradás után ezeket is alaposan lefestettem, ügyelve, hogy mindenhol befogja a festék. Ha teljesen megszáradtak, jöhetett a csoda!
Bármilyen, feketétől elütő festékkel, szárazecset technikával megkapta a végső külsőt. Én antik réz színt használtam, de bármilyen metál színnel különleges külsőt adhatunk a lámpásunknak.
Az elkészítési idő száradással együtt összesen 2 nap volt. A felhasznált anyagok költsége pedig nagyságrendileg 2-3oo forint.