Tényleg akkora baj, ha egy-két poloska a lakásban telel át?
Amint beköszönt az ősz, és a hőmérséklet csökkenni kezd, sokunk szembesül azzal a kellemetlen jelenséggel, hogy a kerti poloskák megpróbálnak menedéket keresni otthonainkban. De vajon tényleg akkora probléma ez, vagy csak az emberek undora az, ami miatt pánikba esünk? Vizsgáljuk meg, milyen következményei lehetnek annak, ha ezek a bogarak bejutnak a lakásba!
Miért hívják őket büdösbogaraknak?
A poloskákat nem véletlenül nevezik büdösbogaraknak. Amikor fenyegetve érzik magukat, védekezésként bűzös, kellemetlen szagot árasztanak. Ez az anyag a hátukon található mirigyekből származik, és célja, hogy elriassza a ragadozókat. Sajnos a lakásban a puszta jelenlétük is elég ahhoz, hogy ez a szag terjengjen, főleg ha véletlenül összenyomjuk őket. Bár a bűz átmeneti, sokan éppen emiatt a kellemetlen tulajdonságuk miatt igyekeznek mindenáron elkerülni a társaságukat.
Kárt okoznak a poloskák a lakásban?
Szerencsére a poloskák nem károsítják a bútorokat, élelmiszereket, vagy más háztartási tárgyakat. Nincs szükségük a táplálékunkra, hiszen főként növényi nedvekkel táplálkoznak. A lakásba csak menedéket keresve húzódnak be, és téli álmot „alszanak”. A legnagyobb gondot tehát az okozza, hogy jelenlétük sok ember számára visszataszító, főleg, ha nagyobb számban találnak otthonra.
Hol bújnak meg, és mit csinálnak télen?
A poloskák imádják a meleg, sötét helyeket, ahol biztonságban átvészelhetik a hideg hónapokat. Kedvelt rejtekhelyeik lehetnek a nyílászárók repedései, a függönyök redői, de akár a bútorok mögé is elrejtőzhetnek. Ilyenkor passzívak, nem mozognak sokat, hiszen téli álmot alszanak, és csak tavasz közeledtével ébrednek fel, hogy újra visszatérjenek a kertbe.
Akkor mégis mi a gond velük?
Habár nem károsítják otthonainkat, a poloskák jelenléte rengeteg embert undorral tölt el. Zümmögésük, lassú mozgásuk, és főként bűzös „védekezési technikájuk” az, ami miatt sokan nem szívesen látják őket. Egy-két poloska még elviselhető, de ha egy nagyobb csoport talál utat a lakásba, már kényelmetlenséget okozhatnak.
Hogyan védekezzünk ellenük?
A legjobb védekezés az, ha megakadályozzuk, hogy bejussanak a lakásba. Ehhez érdemes az ablakok, ajtók körüli réseket gondosan lezárni, szúnyoghálókat felszerelni, és figyelni arra, hogy a lakásba ne hozzunk be növényeket vagy más tárgyakat, amikhez poloskák tapadhattak. Ha mégis bekerülnek, fontos, hogy óvatosan kezeljük őket, hogy elkerüljük a bűzös folyadék kibocsátását.
A poloska életmódja: téli álomra készülve
A poloskák életciklusa kora tavasszal kezdődik, amikor a hőmérséklet emelkedésével felébrednek téli álmukból, és visszatérnek a természetbe. Itt párzanak, és növényi nedvekkel táplálkoznak, amelyeket például gyümölcsfákból vagy zöldségnövényekből szívnak ki. Nyár végére az új nemzedék felnőtt példányai ismét menedéket keresnek télire – sajnos sokszor az otthonainkban.
Ne hagyd, hogy bűzös lakótársad legyen!
Bár a poloskák nem károsítanak semmit a lakásban, jelenlétük kellemetlen lehet, főleg ha nem egyedül érkeznek. Figyelj oda a nyílászárókra, és zárd ki őket még azelőtt, hogy otthonra találnának a lakásban!