Egy régi, már nem annyira tetsző konyha újjávarázsolása sokak számára nagy kihívásnak tűnhet, különösen, ha az anyagi lehetőségek behatároltak. Szabó Ildikó története azonban remek példa arra, hogy kreativitással, elszántsággal és némi segítséggel kisebb költségvetésből is látványos eredményt lehet elérni. Barátokkal együttműködve, alapos tervezéssel és aprólékos munkával az ő konyhájuk teljesen új életre kelt. Ildikótól megtudhatjuk, hogyan zajlott ez az átalakulás lépésről lépésre.
Régóta tervezgettük, hogy jó lenne felújítani a konyhánkat is, mivel a lakás többi részén a beköltözésünkkor a falak és a bútorok nagy része megújult, csak a konyhabútor maradt a régi. Az elrendezését nagyon szeretjük, mert praktikus, de egy világosabb konyhabútor megfelelőbb lett volna a számunka, azonban sajnos az anyagi körülmények nem engedték meg, hogy új konyhabútorban gondolkozzunk.
A barátnőm, Ladjánszki Ildikó több workshopon is készült a saját hálószobájának a felújítására (ennek képei is megtalálhatóak a Hobbi bútorfestők csoportban), látva a végeredményt, megkértem segítsen a mi konyhánk megújulásában. Így csapatban megosztva a munkafázisokat, mi szétszedtük, előkészítettük (MDF fólia levétele), de magát a felületkezelését, festését a barátnőm csinálta.
Ajánlására a Hobbi bútorfestők facebook csoportban nézelődtünk, ahol ötletet és bátorságot gyűjtve úgy döntöttünk, belevágtunk.
Amire szükség volt
Az első és legfontosabb a szándék és a hit volt, hogy meg tudjuk csinálni. Alap szerszámok kellettek az ajtók levételéhez, hőlégfúvó a fólia leszedéséhez, csiszolóvászon az ajtók csiszolásához, alapozó és konyhabútor festék, ill. a festéshez szerszámok (ecset, henger).
Így készült
- ajtók leszerelése
- MDF fólia levétele
- ajtók előkészítése festésre (csiszolás, zsírtalanítás, esetleges ragasztó eltávolítása)
- festés
- száradási, és kikeményedés idejének kivárása
- visszaszerelés
Mivel több helyen már ragasztott, vagy enyhén sérült volt a fólia a bútoron, ezért mi mindenképp a fólia eltávolítása mellett döntöttünk.
Igaz, hogy a kiválasztott és használt konyhabútor festék alá nem szükséges alapozó, de a felület előkészítése során érzékeltük, hogy nem tökéletesen ragasztómentes a felület, ezért a biztonság kedvéért a barátnőm lealapozta a festés előtt.
A festék gyorsan szárad ugyan, de mivel rögtön használatnak lett volna kitéve a kikeményedési időt (8-10 nap) is kivártuk türelemmel.
Két turnusban történt a festés, így a száradási és kikeményedési időt is figyelembe véve összesen 3-4 hetet vett igénybe, de ez az idő sem telt tétlenül, mert ez alatt a konyhapult és a mosogató cseréje kényelmesen megtörtént. (A konyhapult cseréjében szintén asztalos barátunk segített.)
Ez alatt az időszak alatt a konyhát zökkenőmentesen tudtuk használni, nem okozott nagyobb fennakadást a mindennapokban.
A végeredmény magáért beszél, a család minden tagjának, és barátainknak is tetszik, megérte belevágni, minimális költséggel megújult elképzeléseink szerint a konyhánk. Mindenkit bíztatok arra, ha gondolkodik ilyesmin, bátran vágjon bele, megéri!
Egy otthon megújítása nemcsak a tér szépségét, hanem az ott élők mindennapi hangulatát is javítja. Ildikó története arra ösztönöz minket, hogy ne féljünk belevágni a régi bútorok átfestésébe, hiszen egy kis munkával és türelemmel lenyűgöző eredményt érhetünk el. Az ilyen projektek nemcsak anyagi szempontból előnyösek, hanem személyes elégedettséget és új értéket is adnak az otthonunkhoz. Ha régóta tervezgeted, hogy új életet lehelj kedvenc bútoraidba, ne habozz – itt az idő, hogy te is belevágj!