Ha új lakásba költözünk, vagy átalakítjuk a régit a legtöbb időt, energiát és pénzt általában a nappali berendezésére fordítjuk.
Nem véletlenül van ez így. Míg egy konyha, fürdőszoba, előszoba vagy háló esetében az adott
alaprajzok, gépészeti kiállások miatt nincs túl sok mozgásterünk a bútorok elrendezését illetően,
addig a nappali berendezésénél általában már szabadon engedhetjük a fantáziánkat. Mivel egy
lakásban rendszerint ez a legnagyobb alapterületű helyiség, ezért általában többféle elrendezési módközül válogathatunk. Nézzük milyen sorrendben érdemes haladnunk és mire figyeljünk a
berendezésnél!
A stílus meghatározása
Az első és legfontosabb lépés az, hogy határozzuk meg az irányt. Döntsük el, hogy milyen stílusban szeretnénk berendezni a nappalinkat.
Ha az időtlen elegancia, a hagyománytisztelet fontos számunkra, akkor válasszuk a klasszikus, vagy polgári stílust. Ha a modern lakberendezést kedveljük, akkor a skandináv, minimalista, vagy loft stílus irányában érdemes elindulnunk.
Ha nem tudjuk egyértelműen meghatározni, hogy melyik stílusirányzat tetszik nekünk, akkor keverhetjük bátran a stílusokat. Az eklektika hódít a lakberendezésben, így a nagyi komódja, vagy perzsa szőnyege mellé nyugodtan kerülhet egy minimál kanapé. A harmonikus összhatás így sem marad el, ha ügyesen kombináljuk a bútorokat. Ha tanácstalanok vagyunk és nem tudunk dönteni kérjük lakberendező segítségét.
Az alapok – padló, falak és világítás
Mielőtt a berendezési tárgyakat kiválasztanánk el kell döntenünk, hogy milyen padló kerüljön a nappalinkba. Míg pár évtizede a nappalik padlóburkolata általában padlószőnyeg vagy hagyományos fa parketta volt, napjainkra ez teljesen átalakult és a legtöbb embert járólapot, laminált parkettát vagy modernebb keményfa padlót választ nappalijába. A választék óriási, nehéz dönteni, de azt javasoljuk, hogy a domináns színek és minták helyett inkább válasszunk visszafogott, pasztell árnyalatokat. Ezek elegánsabbak, időtállók és a nappali bútorokkal könnyebben összhangba hozhatók. Kisebb, sötétebb nappali esetén döntsünk világosabb padlóburkolat mellett, mert az könnyedebbé teszi és tágítja a teret. Ha nagy és világos a nappalink, akkor bármilyen színt választhatunk.
A falak dekorálása is sokat változott az utóbbi években. Míg korábban jellemzően a teljes falfelületet tapétáztuk, addig napjainkban már általában csak egy-egy falszakaszra kerül valamilyen markánsabb, mutatósabb tapéta és a többi felület egy egyszerűbb festést kap.
A világítás is nagy átalakuláson ment át, mert míg korábban általában egy központi csillár volt a fő fényforrás a nappaliban, addig napjainkban a rejtett, led világítás és a különböző kiegészítő fényforrások, állólámpák, fali spotok egyre nagyobb szerephez jutnak.
A bútorok
Ha elkészültünk az alappal, akkor következhetnek a bútorok. A bútorok közül kétségkívül a kanapé a legfontosabb berendezési tárgy, így a kiválasztására érdemes több időt szánnunk. A tervezés első fázisa, hogy felmérjük pontosan mekkora hely áll rendelkezésünkre a kanapé elhelyezésére. Ez lesz a kulcs, ennek ismeretében tudjuk majd az elrendezési módot meghatározni. A kanapé a hely adottságaitól függően kerülhet térbe, vagy egy kiválasztott falszakaszra, sarokba is. A méret véglegesítése előtt ügyeljünk rá, hogy a közlekedési útvonalak ne sérüljenek, a nyílászárók és szekrények könnyen megközelíthetők maradjanak.
Korábban a 3-2-1 összeállítások (2 és 3 személyes kanapé fotellel kiegészítve) voltak népszerűek, de mára az L és U alakú ülőgarnitúrák szinte egyeduralkodóvá váltak. A népszerűségük abban rejlik, hogy nagyon kényelmesek, sokféle méretben rendelhetők és számtalan extra funkcióval választhatjuk őket.
A kanapé mellé és elé dohányzóasztal és kisebb lerakóasztalok kerülhetnek, hogy pihenés közben minden szükséges tárgy a kezünk ügyében legyen.
Ha csak tehetjük ne zsúfoljuk tele a nappalinkat a korábban nagyon népszerű zárt szekrénysorokkal, mert ezek nyomasztóan hathatnak. Ha a lakás többi helyiségében van elegendő tároló helyünk, akkor a nappaliban letisztult hatás és az összhang elérése érdekében inkább csak néhány kisebb komódot és tároló szekrényt használjunk.
A TV esetében is sokkal szebb hatást érünk el, ha szekrénybe rejtjük, vagy a falra szereljük fel és nem egy nagy méretű állványon kap helyet. A falra rögzítés a kisebb szekrények, polcok esetében is tökéletes módszer, mert szellősebb lesz így az összhatás.
Extra tipp: Ha nappalink alapterülete lehetővé teszi kialakíthatunk meghitt olvasósarkot, ahova lábtartós fotel, egy olvasókarral rendelkező állólámpa és kis asztalka kerül. Biztosak lehetünk benne, hogy minden családtagunk kedvenc helye lesz majd.
Dekoráció és kiegészítők
A berendezési tárgyak a helyükre kerültek, de még nem dőlhetünk hátra, ekkor következik ugyanis a szoba dekorálása, a tökéletes kiegészítők kiválasztása. A gondosan összeválogatott textilek és dísztárgyak teszik majd igazán otthonossá és hívogatóvá a szobát, így ezek összhangja kulcsfontosságú.
A nappaliba kerülő szőnyegek és függönyök színét, stílusát mindenképpen érdemes összehangolnunk. Ha mintás függönyt választunk, akkor a szőnyeg legyen inkább egyszínű, hogy a minták ne versengjenek egymással. Ez természetesen fordítva is igaz: egy domináns, nagy mintás szőnyeghez az egyszerűbb, letisztultabb függöny mutat igazán jól. A függöny anyagából készülhet néhány díszpárna a kanapéra is, az összehangoltság, egységesség érdekében.
Ha ezekkel elkészültünk, akkor már tényleg csak néhány apró simítás van hátra. A térérzet növelése érdekében szerezzünk be egy elegáns tükröt, megdöbbenünk majd, hogy milyen extrém jól mutat. A falra akasszuk fel kedvenc festményünket, vagy néhány bekeretezett fotót. Végül tegyünk néhány apróbb dísztárgyat, szobrot, vázát, zöld növényt a szekrényekre, polcokra, de vigyázzunk, hogy ne zsúfoljuk túl az évek során összegyűjtött összes emlékünkkel a szobát.
A cikk szerzője a Novo Home Bútor.