Az otthonunk biztonsága mindannyiunk számára elsődleges fontosságú, de nem mindig áll rendelkezésünkre a költségvetés drága biztonsági rendszerek felszerelésére. Szerencsére számos egyszerű és költségmentes módja van annak, hogy növeld otthonod biztonságát. Ezek az apró lépések segíthetnek megelőzni a betöréseket, és nyugodtabbá tehetik a mindennapjaidat. Nézzük, hogyan teheted meg mindezt teljesen ingyenesen!

1. Zárd be az ajtókat és ablakokat!

Talán egyszerűnek tűnik, de sokan hajlamosak elfelejteni a legfontosabbat: az ajtók és ablakok becsukását és lezárását. Minden alkalommal, amikor elhagyod az otthonod, ellenőrizd, hogy minden nyílászáró zárva van. Egy nyitva hagyott ablak vagy ajtó lehetőséget adhat a betörőknek, hogy könnyedén bejussanak.

2. Tartsd rendben a bejárat környékét

A rendetlen, elhanyagolt bejárat azt sugallhatja, hogy a ház lakói nincsenek otthon, vagy nem törődnek a biztonsággal. Tartsd tisztán a bejárat környékét, vágd le a túlburjánzó bokrokat, amelyek fedezéket nyújthatnak, és ügyelj arra, hogy ne legyenek olyan tárgyak, amelyekre egy betörő felmászhatna.

3. Szerezz be egy “figyelő szemeket” ábrázoló matricát

Egy betörő számára a legnagyobb akadály, ha attól tart, hogy figyelik. Bár nem valódi kamera, egy egyszerű figyelmeztető matrica vagy egy házi készítésű “figyelő szemek” rajz is elbizonytalaníthatja a betörőket. A pszichológiai hatás gyakran elegendő ahhoz, hogy egy potenciális betörő inkább máshol próbálkozzon. Ráadásul ezt a matricát akár saját magad is elkészítheted, így teljesen ingyenes lesz.

4. Ne add ki a távolléted időpontját

Ha hosszabb ideig távol leszel, például nyaralni mész, ne oszd meg ezt az információt a közösségi médiában. A betörők gyakran használják az ilyen információkat, hogy megtudják, mikor nincs otthon senki. Inkább később oszd meg az élményeidet, amikor már visszatértél. Emellett érdemes a szomszédokat is értesíteni a távollétedről, hogy figyelhessék az otthonodat.

5. Kérj meg egy szomszédot, hogy figyeljen oda

Jó kapcsolatot ápolni a szomszédokkal nemcsak baráti, hanem biztonsági szempontból is hasznos. Kérd meg őket, hogy figyeljenek az otthonodra, amikor nem vagy ott, és viszont. Egy figyelmes szomszéd azonnal észreveheti, ha valami szokatlant lát, és jelezheti neked vagy a hatóságoknak.

6. Jelölj meg értéktárgyakat

A tárgyak megjelölése egyszerű módja annak, hogy elriassza a tolvajokat. Ha egy betörő látja, hogy az értéktárgyakat megjelölted (például rejtett jelölővel), kevésbé valószínű, hogy elviszi azokat, hiszen nehezebb lesz később értékesíteni őket. Egy egyszerű felirat vagy karcolás is elegendő lehet ahhoz, hogy csökkentsd az értékesítés esélyeit.

7. Legyél kiszámíthatatlan

A betörők szeretik a kiszámítható célpontokat, ahol pontosan tudják, mikor nincs otthon senki. Próbálj változtatni a napi rutinodon: hagyj égve egy lámpát véletlenszerű időpontokban, vagy parkolj más helyre. A kiszámíthatatlanság csökkenti annak esélyét, hogy a betörők célba vegyék az otthonod.

8. Használj zajokat generáló eszközöket

A csendes házak gyakran vonzóbbak a betörők számára, hiszen biztosak lehetnek benne, hogy senki sincs otthon. Ha el kell menned, hagyd bekapcsolva a rádiót vagy valamilyen zajkeltő eszközt, ami azt sugallja, hogy valaki otthon van. A zajforrások legyenek változatosak, például rádió vagy televízió, hogy a betörők nehezebben ismerjék fel a trükköt. Ez az egyszerű trükk gyakran elegendő ahhoz, hogy elriassza a betörőket.

9. Rejtett értékmegőrzés

Ha nem tudod elrejteni az összes értékes tárgyadat, akkor is elhelyezheted azokat kevésbé nyilvánvaló helyeken. Az olyan egyszerű tárgyak, mint egy könyv, üres konzervdoboz vagy egy ruhásszekrény mélye remek helyek lehetnek az értékek elrejtésére. Érdemes az értékeket különböző helyekre elrejteni, így a betörőknek nehezebb dolguk lesz. Így, ha mégis betörnek, kisebb az esélye, hogy a tolvajok megtalálják a legértékesebb dolgaidat.

10. Tartsd fenn a lakott otthon látszatát

A betörők sokszor azokba a házakba törnek be, amelyek lakatlannak tűnnek. Hagyd kint a cipőidet az ajtónál, vagy tegyél ki egy nagyobb kutyatálat a bejárathoz. Fontos, hogy a postát is érdemes valaki mással összeszedetni, hogy ne halmozódjon fel, mert ez is árulkodó jel lehet. Ezek az apró jelek azt sugallják, hogy valaki otthon van, ami elbizonytalaníthatja a betörőket.

Az otthonod biztonsága a kezedben van!

Az otthon biztonságának megőrzése nem feltétlenül igényel nagy költségeket. Egy kis odafigyeléssel és néhány egyszerű trükkel jelentősen növelheted az otthonod biztonságát anélkül, hogy egy forintot is költenél. Próbáld ki ezeket a tippeket, és érezd magad nyugodtabban az otthonodban!