Teremtsd meg a béke szigetét a négy fal között.
Alakítsunk ki egy beltéri jógastúdiót vagy “jógaszentélyt”, ahol háborítatlanul tudjuk gyakorolni a különböző jógapózokat, illetve végezni a lélegzőgyakorlatokat. Egyúttal csempésszük be a természetet a lakásba!
A jóga több egyszerű testmozgásnál. Művelése nem csupán a fizikumnak tesz jót, de az elménket, lelkünket is ápolja. Célja a testi és a szellemi erők felébresztése.
Saját jógastúdió létrehozása az otthonunkban
Ha a jógát mindennapi életünk elválaszthatatlan részének tekintjük, ehhez célszerű megteremtenünk a megfelelő környezetet is. A jógát ideális esetben a természetben gyakoroljuk, hogy tüdőnket friss levegővel tudjuk megtölteni és szervezetünk megújuljon, felfrissüljön.
Akinek lehetősége van, eljárhat a közeli jógastúdióba, illetve aki családi házban lakik, csupán a kertbe kell kimennie. De mit tegyenek azok a jógakedvelők, akik városi miliőben, lakásban élnek? Vagy ha nem alkalmas az időjárás a kinti jógához?
A megoldás kézenfekvő: alakítsunk ki a lakásunkban egy saját jógastúdiót!
Az ideális beltéri helyszín
A jógastúdió felállításához az ideális beltéri helyszín legyen szellős, levegős, rendelkezzen 1-2 ablakkal, amelyen keresztül beszűrődhet a napfény és a frissítő levegő, főleg a reggeli, délelőtti órákban. Számos jógapóz napfényben végzendő.
A jógastúdió belső kialakítása
Kitűnő választás egy kellően tágas szoba, amely napfényes és jól megvilágított. Az érzés, amelyet egy ilyen helyiség kelt, hasonló ahhoz, amelyet templomokban, szentélyekben, kolostorokban élünk át. A helyiség berendezése ne legyen hivalkodó, törekedjünk az egyszerűségre. Kevés, de ízléses, szimbolikus dekorációval díszítsük fel, a zöld szobanövényekkel azonban ne spóroljunk. Alapvető tartozék továbbá egy jó minőségű, kényelmes jógamatrac, amely nagyban megkönnyíti a gyakorlatok végzését.
Tartsunk légtisztító szobanövényeket
Számos jógapóz mély levegővételt ír elő, így kifejezetten előnyös, ha a helyiségben vannak olyan szobanövények, amelyek tisztítják a levegőt, megszűrik azt a különböző toxinoktól, így javítva annak minőségét. A hatást tovább fokozza egy légtisztító berendezés beszerelése a helyiségbe.
Melyek a legjobb légtisztító szobanövények?
A NASA az egyik népszerű tanulmányában felsorolja azokat a szobanövényeket, amelyek a leginkább képesek javítani a belterek levegőjének a minőségét. Ezek közé tartoznak az alábbiak:
- szobai szanszeviéria (anyósnyelv)
- vitorlavirág
- hegyescsúcsú futóka
- csüngő csokrosinda (zöldike)
- Aloe vera
- filodendron
- aranypálma
- krizantém
Vegyük figyelembe, hogy a fenti lista korántsem teljes!
A levegőtisztító növényeken kívül érdemes a jógasarokban olyan növényeket is elhelyeznünk, amelyek javítanak a körérzetünkön és pozitívan hatnak az energiaszintünkre. Ilyenek többek között a rozmaring, a jázmin, a bazsalikom, a muskátli, a levendula, a fehérszélű sárkányfa (szerencsebambusz), a rózsa, az orchideák stb.
Megjegyzés: a növények kiválasztásakor ügyeljünk arra, hogy közülük egyik-másik mérgező lehet, így ezeket mindenképpen úgy helyezzük el, hogy kisgyermekek és házikedvencek ne férhessenek hozzá.
A növények szín- és formagazdagsága
A jógastúdiónk ne legyen sivár, unalmas, élettelen helyiség. Érdeklődésre számot tartó fókuszpontja legyen a lakásnak. Törekedjünk arra, hogy az azt díszítő szobanövények eltérő magasságúak legyenek, lombjuk színe, textúrája különbözzön egymástól. Kapjon helyet például egy lantlevelű fikusz vagy az ámpolnanövények közül a zöldborsólevelű szeneció (gyöngyfüzér, borsóka). A páfrányokkal szintén fokozhatjuk a harmonikus összhatást.
A helyiségben legyenek kicsi és nagy, keskeny és széles kaspók vegyesen. Hogy a környezet még változatosabb legyen, a felfüggeszthető virágkosaraknak készítsünk dekoratív makramé akasztót. Ha az adott helyiségben történetesen nincs elég fény, árnyékkedvelő szobanövényekkel tegyük teljessé, amelyek segítenek összpontosítani és megnyugtatni az elménket.