Pár óra alatt sokat fiatalodott.
Egy régiségvásáron akadt a régi, barna virágtartóra Klepács Tünde. A virágtartó a kezei között felfrissült: új színt és díszítést is kapott. Az alábbiakban megtudhatjuk, mi mindenre volt szükség hozzá.
Hobbim a kreatív alkotás. Sok mindent kipróbálok és alkotok az évszaknak megfelelően, de csak amatőr módján (decoupage, virágkötészet, bútorfestés). Szeretem újrahasznosítani a régi tárgyakat, amelyek a mai kornak megfelelőek, de viselik a régi kor jegyeit is pl. vintage stílusban.
Debrecenben lakom és kéthetente régiségvásár van a városban. Az idei első március elején volt és arra gondoltam, kinézek, szétnézek. Ott bukkantam rá erre a virágtartóra, és amikor megláttam, egyből tudtam, hogy nekem kell és fel fogom újítani.
Hozzávaló alapanyagok már voltak régebbről, megmondom őszintén, azokból a festékekből válogattam, ami éppen volt a készletemen, így lett méregzöld festék elnevezésű a színe.
Amire szükség volt:
- fatapasz, de a bútor annyira jó állapotban volt, hogy nagyon minimális javítást igényelt
- alapozó,
- festék,
- lakk,
- arany és ezüst antikoló paszta.
A díszítéshez:
- füstfólia ragasztó és füstfólia
- levegőre száradó gyurma,
- szilikon forma,
- hobbiragasztó.
Eszközök:
- spakli,
- csiszolóvászon,
- ecsetek,
- festékhenger,
- festékes tál (régi tejfölösedény).
Így készült:
A virágtartót először fatapasszal javítottam, majd száradás után átcsiszoltam. Mosószeres vízzel áttöröltem a bútort, hogy a zsíros szennyeződések eltűnjenek. Fehér alapozóval lekentem, ez egyfajta hidat képez a bútor és a festék között. Az ilyen régi bútoroknál előfordulhat, hogy átüt a festéken egyfajta sárgás, barnás foltosodás. Nagy gyakorlatom ebben még nincs, de újítottam már fel egy-két széket is és azoknál tapasztaltam hasonlót. Ezután két rétegben festettem a festékkel.
Száradás után először a lábait, majd a virágtartó tetejét bekentem füstfólia ragasztóval és száradás után füstfóliát raktam rá, majd a fölösleges fóliákat ecsettel lesöpörtem. A fázisok között egy szilikonformában elkészítettem a levegőre száradó gyurma díszt. Még lakkozás előtt ragasztottam fel a díszt, amit arany és ezüst antikoló pasztával az ujjam hegyével színeztem. Végezetül lakoztam a bútort.
Időben, amit fordítottam, a száradási időt leszámítva, nem került többe mint 3 óra. Költségben pedig a bútor a hozzávalókkal együtt 10.000 Ft-ból megvolt.
Tünde munkái követhetők Facebook oldalán!